New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
AMD 100-000000694 EPYC 9255 24-Core 3.20GHz 200W 128MB SP5 Processor "UNLOCKED"
$3,224.00
Product Description
AMD EPYC 9255 24-Core 3.20GHz 200W 128MB SP5 "UNLOCKED" Processor
Highlighted Features
- AMD
- EPYC 9255
- 24-Core
- 3.20GHz
- 200W
- 128MB
- SP5
- "UNLOCKED"
- Processor
- New
- Retail Part #: 100-000000694
Note: All product details are provided by AMD.
Enhance server functionality with the AMD EPYC 9255 Processor. With its clock frequency of 3.20 GHz and it can Boost Upto 4.30 GHz and offers a 128 MB L3 cache memory for quick access of frequently used data from the main memory
Specification |
|
| Brand: | AMD |
| Processor Family: | AMD EPYC |
| Product Line: | AMD EPYC 9005 Series |
| Number of Cores: | 24 |
| Number of Threads: | 48 |
| Base Clock: | 3.20GHz |
| Max Clock: | 4.30GHz |
| Cache Size: | 128MB |
| Default TDP: | 200W |
| CPU Socket: | SP5 |
| Socket Count: | 1P/2P |
| Connectivity | |
| PCI Express Version: | PCIe 5.0 x128 |
| System Memory Type: | DDR5 |
| Memory Channels: | 12 |
| System Memory Specification: | Up to 6400MT/s |
| Per Socket Mem BW: | 614 GB/s |
| Key Features | |
| Supported Technologies: | AMD Inifinity Guard, AMD Infinity Architecture |
| Workload Affinity: | ERM/SCM/CRM apps |
Dimensions Specifications |
|
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight : | 1 lb |